JAK WYKONAĆ

Mimo ,że w sieci można znaleźć sporo informacji na temat zakładania akwarium, to o rozwiązaniu umieszczenia akwarium w ścianie nie ma prawie nic. W artykule tym postanowiłem skupić się na tym zagadnieniu pod kątem technicznym.
Aby uzyskać efekt akwarium w ścianie wcale nie musisz robić otworu na akwarium w istniejących już ścianach. Moja propozycja to budowa nowej ścianki, w której umieścisz wymarzony zbiornik.



Dlaczego budowa nowej ściany?
Zastanów się, istniejąca już ściana nie ogranicza cię co do długości i wysokości twojego akwarium, bo otwór na akwarium w ścianie możesz sobie wykonać praktycznie w dowolnym kształcie, natomiast grubość akwarium jest równa grubość twojej ściany, (przy założeniu że akwarium ma fajnie wyglądać po obu stronach tej ściany).
O ile ściany nośne bywają dość grube to już działowe są bardzo wąskie i często nie przekraczają kilku centymetrów grubości. Kucie otworu w tej pierwszej odradzam z wiadomych celów.
Kolejny powód zachęcający do budowy nowej ściany to organizacja miejsca na osprzęt współpracujący z akwarium (filtr, CO2 itp.)
Pamiętaj, że budowa nowej ściany wcale nie musi się odbywać na miejscu już istniejącej, możesz tak jak w moim przypadku postawić nowy tzw. słupek działowy.

A o to moja propozycja w jaki sposób zbudować ścianę z akwarium:
Naszą ścianę podzielimy na trzy części
  1. Części nośna akwarium
  2. Akwarium
  3. Konstrukcja lekka

Gdy nasza ścianka działowa jest za cienka

Ścianki działowe mają około 12-15cm grubości, podstawową zaletą takich ścian jest to, że zbudowane są z materiałów łatwych w obróbce i zrobienie w niej otworu nie powinno sprawić specjalnych problemów, nawet amatorowi. Jednak to nie od otworu zaczynamy realizować projekt budowy naszego akwarium w ścianie. Na początek dobrze by było w przybliżeniu znać wymiary zbiornika. A przede wszystkim jego długość. Potem przy pomocy bloczków (typu ytong) techniką łączenia przy pomocy pianki stawiamy część nośną akwarium. Należy postarać się aby poziom stawianych bloczków był idealny. 

część nośna z bloczków ytong

Następnie zabieramy się do wykucia otworu pod akwarium, i tu w zależności od materiału z jakiego jest zbudowana ścianka można posłużyć się różnymi technikami, np. bloczki z gazobetonu (potocznie zwane pustakami) można swobodnie wyciąć piłą ogrodniczą. Gdy otwór pod akwarium jest bardzo długi powinno się wstawić nadproże aby nie doszło do zawalenia ściany, gdy nie chcemy wstawiać nadproża najlepiej rozebrać ściankę do samego sufitu. 
wykucie otworu

Kolejnym krokiem jest budowa szalunku aby za pomocą masy samopoziomującej wylać cienką posadzkę, na której będzie stało akwarium. Po tych czynnościach możemy dokładnie wymierzyć wymiary zbiornika i zamówić akwarium u lokalnego szklarza. 
z wylewką

Następnie z specjalnych profili budujemy szkielet do którego zostaną przykręcone płyty kartonowo-gipsowe. Przy budowie ścianki należy pamiętać o wykonaniu drzwiczek oraz instalacji elektrycznej zasilającej urządzenia akwarium w ścianie

konstrukcja z profili



W ten sposób w warunkach domowych jesteś w stanie wykonać to sam. Wykonaną ścianę można . U lokalnego szklarza zamawiamy akwarium  w interesujących nas wymiarach (przeczytaj koniecznie mój artykuł o własnym oświetleniu) grubość akwarium ma być równa grubości naszej ściany, pamiętaj o odpowiedniej grubości szkła i o wklejeniu tzw. wzmocnień. Dobrze by było gdyby akwarium w ścianie stało w idealnym poziomie, dlatego szczyt ścianki nośnej proponuje wypoziomować przy pomocy masy samopoziomującej, na moim filmie widać jak to zrobiłem.
Akwarium stawiamy na podkładzie z styropianu o grubości około 1cm, który można kupić na sztuki w każdym markecie budowlanym.

Konstrukcja lekka to budowa ściany przy pomocy profili i przykręconych do nich płyt kartonowo-gipsowych. Tą cześć należy zbudować w taki sposób aby nie opierała się na akwarium, powinna trzymać się sufitu lub ścian bocznych. Wewnątrz konstrukcji lekkiej umieszczamy filtry i inny osprzęt, z jednej strony ściany wstawiamy drzwiczki do obsługi naszego zbiornika. 

akwarium w ścianie

Akwarium w ścianie w większości przypadków jest umieszczone pomiędzy dwoma pokojami np. Kuchnią a salonem. Akwarium jest swego rodzaju oknem widać co się za nim dzieje. Należy się zastanowić czy np odwiedzający goście mają widzieć jaki bałagan masz w kuchni. Nie jestem zwolennikiem umiejscowienia akwarium w salonie, bardziej odpowiednim miejscem wydaje mi się sypialnia, przedpokój, gabinet. Ja np moje akwarium umieściłem pomiędzy gabinetem a pokojem małego dziecka dzięki czemu podczas pracy zawszę widzę co dzieje się z maluchem a i ono ma uciechę z odrobiny natury, w akwarium zainstalowałem oświetlenie nocne co dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa mojemu dziecku.
W doborze miejsca ważna jest estetyka ,ale aby utrzymać osiągnięty efekt w naszym zbiorniku należy o niego dbać. Obsługa akwarium to nie tylko dzienne karmienie rybek ,ale przede wszystkim podmiana wody, potem przycinka roślin no i czyszczenie systemu filtrującego. Wyobraź sobie ,że raz w tygodniu w akwarium 150 l musisz podmienić 50 litrów wody. Tę wodę trzeba gdzieś zlać i świeżą doprowadzić. Jeśli nie chcesz biegać z wiadrami poświęć troszkę czasu i podczas zakładania akwarium w ścianie postaraj się jak najbardziej z automatyzować ten proces. Przy doborze miejsca warto zwrócić uwagę do dostępu instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Pielęgnacja akwarium powinna być prosta i przyjemna i nie powinna zająć więcej niż 15 min w tygodniu.
Zapraszam do oglądnięcia mojego filmu na którym dokonałem restartu mojego zbiornika. Na filmie tym widać jak wprowadziłem w życie powyższe wskazówki.